Fr John Hayes

I am 54 years old and was ordained to the priesthood 20 years ago in 1997. I am from Emerald, central Queensland and did various studies and jobs before entering the Seminary at 28 years of age, I trained for 6 years as a missionary in India, and worked there for another 3 ½ years after my ordination.

In 2001, I returned to Brisbane, where I worked in the Cathedral and inner city parishes until August 2004 when I came to Sydney. My first role in Sydney was as Vicar-Rector of the Missionary Diocesan Seminary in Pagewood. There I was given care of the Pagewood Parish in 2006 and have continued as Parish Priest since.

 

Fr Gustavo Farfan

I am from Ecuador. Following the charisma of the Neocatechumenal Way, I came to Australia in 2008.  I was ordained to the Priesthood on 31 October 2015 for the Archdiocese of  Sydney  since then I have been assisting Fr John Hayes in Our Lady of The Annunciation, Pagewood and and Holy Family, Maroubra.

To contact: angfarfan@gmail.com

 

FORMER PARISH PRIEST:

  • Rev John Hayes (From 2006 to the present, Parish Priest)
  • Rev James Gallen (From 1992 to 1994 Administrator) (From 1994 to 2001 Parish Priest)
  • Rev John Bernard Power (From 19 December 1959 to 1961 “Priest in charge”)(From 1961 to 1991 Parish Priest)

FORMER PRIEST:

  • Rev Norvin Dias (From 2016 to 2017 Assistant Priest)
  • Rev George Azhakath (From 2005 to 2006 Administrator) (From 2003 to 2005, Assistant Priest)
  • Rev Mani Malana (From 2 October 2001 to 2005 Administrator)
  • Rev James Gallen (From 1992 to 1994 Administrator) (From 1994 to 2001 Parish Priest)
  • Rev R. Slattery (From September 1990 to September 1991 Assistant Priest)
  • Rev A. Johnson (From July 1990 to August 1990 Assistant Priest)
  • Rev Kevin O’Grady (From 1973 to 1975 Assistant Priest)
  • Rev D. Paisley (1972 Assistant Priest)
  • Rev M. O’Sullivan (1971 Assistant Priest)
  • Rev E. Sedevic (From 1968 to 1970 Assistant Priest)
  • Rev P. McAuliffe (From 1966 to 1968 Assistant Priest)
  • Rev K. English (1963 to 1965 Assistant Priest)
  • Rev John Bernard Power(From 1961 to 1991 Parish Priest) (From 19 December 1959 to 1961 “Priest in charge”)

watch the video